Гуцули

Гуцули - це народи України, які проживають на території Гуцульщини. Як вже було написано вище, в основному це Івано-франківська,Чернівецька та Закарпатська області.(Верховинський, південна частини Косівського й Надвірнянського районів Івано-Франківської області, Путильський та південна частина Вижницького району Чернівецької області й у більшій частині Рахівського району Закарпатської області).
Гуцули - одна із етнографічних груп України, яка найбільше відрізняється своїм надзвичайним колоритним одягом, своєю місцевою говіркою та народними звичаями, традиціями, розмаїтим фольклором, розвитком народних ремесел та архітектурою.
                     Гуцул в чоловічому гуцульському вбранні.                                             
Одяг Гуцула: найперше - це вишивана сорочка власного виробництва, пущена по штанях з фарбованого на червоно сукна,а зимою білих вовняних ,,гачах", підперезаних шкіряним широким ременем з різними прикрасами та витисками. Поверх сорочки вишиваний та прикрашений заклепками кептар або кожух. За взуття були шкіряні постоли (ходаки-постоли) зав'язані волоками, а на ноги надівали панчохи, обплетені кольоровою ниткою, які називали ,,капчурами". Головним убором була ,,кресаня", прикрашена трісунками або павами. Молоді завжди при собі мали топірець-бартку, а літні чоловіки палиці - ,.клєбуки". А раніше за ременем майже кожного Гуцула були пістолі з різьбленими рукоятками.Також вони носили за плечем торби, а ще різьблену порохівницю з оленячого рога, а на другому плечі рушницю-пушку.


                                       Гуцулка в жіночому гуцульському    вбранні.
Жіночий одяг Гуцулки є досить складним і барвистим. Вишивана сорочка жінки підкреслює її зовнішню, в поєднанні з внутрішньою красою, а різно нашиваний кептарик з колоритним поєднанням чорних та природніх жовтих, червоних та коричневих кольорів, ніжно поєднується із пацьорками та перлами Гуцулки. Через плече торбина а голову її вкриває хустина, під якою сховались дві чарівні коси, сходячись в кінці в одну і нагадуючи невеличку річку-струмочок із заворожуючими хвилями.

                                                   Старенька Гуцулка
Опис
Русский: Старая гуцулка, 1926
Час створення1926
Джерелоhttp://cards.uainter.net/create.php?card_id=2778&lang=ru
АвторМикола Сеньковський


Гуцул, якому вже 100 !    


Гуцули - це майже єдина група українського етносу, для яких основним заняттям і провідною галуззю господарства було скотарстово . Тутешні природні умови сприятли розвитку даної галузі. Землеробство було менш примітивним, за відсутності родючих земель. Вирощувалась картопля, квасоля, кукурудза, ячмінь, овес, льон. Впродовж сотень років на Гуцульщині розвивались народні промисли та ремесло, які давали можливість існувати місцевому населенню в нелегких гірських умовах. Гуцули займалися різьбою по дереву, виготовленням кераміки, обробкою металу та шкіри, писанкарством, художньою вишивкою та ткацтвом.
ГУЦУЛИ (1902 р.)


  Чи знаєте Ви що таке Гуцульська Ґражда? Ґражда - це  житловий  будинок (зазвичай дерев'яний) разом з іншими господарськими будівлями (хлів для овець або корів, притул для домашніх речей, навіс для знаряддя праці та дров) , які разом утворюють замкнутий двір. А чому Ґражда Гуцульська? Та тому, що такі типи будинків були поширені в основному на Гуцульщині, тому-то й Гуцульська.
Прогляньте будь-ласка приклади фото Гуцульської Ґражді (внизу)



  






















Найдавніша Гуцульська церква Успіння Пресв'ятої Богородиці, що має в основі план хреста, знаходиться в селі Пістинь Косівського району Івано-Франківської області. П'ятизрубний дерев'яний храм, зведений в 1600 році, є пам'яткою архітектури національного значення.
Церква Успіння Пресв'ятої Богородиці



Іншим найдавнішим старовинним храмом Гуцулів є церква Вознесіння Господнього (інша назва Струківська), побудована в 1824р. , знаходиться в селищі Ясіня Рахівського району Закарпатської обасті.


Дерев'яна хрещата церква Вознесіння Господнього ( Струківська ) в селищі Ясіня





Шановні Читачі! Дуже Вам дякуємо, що відвідуєте наш Гуцульський блог. Нагадуємо, що в розділі коментарі можна безкоштовно і не реєструючись висловити свою думку.

1 коментар:

  1. Дякую, але хотілось ще більш інформації – наприклад відео фільм «Історія України - ГУЦУЛИ». Дякую, що підтримуєте традиції.

    ВідповістиВидалити